Šošovky s nočným videním

Reaktivne materiály
Šošovky s nočným videním (Zdroj: defensetech.org.)

Na poli vojenských technlógií sa pomaly ale isto schyľuje k ďalšej revolúcii. Nie je tomu tak dávno, keď sa prístroje pre nočné videnie stali štandardným vybavením (nielen) špeciálnych jednotiek. Napriek obrovskému benefitu týchto zariadení do značnej miery obmedzujú svojho používateľa a okrem hmotnosti a rozmerov mávajú viacero nedostatkov (výdrž batérie, obmedzené zorné pole...).

To všetko by mohol vyriešiť nový výskumný projekt americkejMichaganskej univerzity pod vedením Teda Norrisa a Zhaohui Zhonga. Ich cieľom je vytvoriť kontaktné šošovky schopné v noci zosilniť zachytávané svetlo natoľko, aby sa vyrovnalo prístrojom pre nočné videnie. V praxi to dosiahli aplikáciou tenkej grafénovej vrstvy medzi dve vrstvy skla. Grafén je pomenovanie jednoatómovej planárnej (2D) vrstvy tvorenej atómami uhlíka v hybridnom stave sp2 usporiadanými do pravidelných šesťuholníkov.

V súčasnosti sú na svete prototypy, ktoré zachytávajú len 2,3 % svetla, čo nestačí na dosiahnutie požadovaných vlastností, no výskumný tím stále napreduje. Praktické využitie pritom nie je limitované len na šošovky. Ďalšími praktickými príkladmi by mohli byť sklá na vozidlách, čo by umožňovalo maskovaný presun bez svetiel a zároveň poskytovalo posádke lepší rozhľad. Fantázii sa medze samozrejme nekladú a americká armáda už teraz prejavila záujem o novú technológiu.

Referenie

Autor: Tomáš Beňuš | Článok vložený: 30.03.2014