Robotický hmyz

MAST
Robotický hmyz (Zdroj: armada.ch.)

Väčšina z nás stále považuje vidinu robotického hmyzu skôr ako ideu vhodnú do filmov či sveta fantázie. Avšak vedci z amerického výskumného laboratória ARL (Army Research Laboratory) pracuje v rámci programu MAST (Micro Autonomous Systems and Technology) na nich intenzívne pracujú.

Výskum pritom beží už niekoľko rokov. Keďže sa projekt ukázal byť realizovateľný v súčasnej dobe prebieha výber špecifikácií, ale aj hľadanie partnerov schopných pomôcť projektu vpred. Aj keď výskum potrvá určite minimálne niekoľko ďalších rokov, o jeho vážnosti svedčí aj zapojenie Harvardskej univerzity, MIT, ale aj zbrojovky BAE Systems.

Očakávania od projektu MAST sú značné. Konečný produkt by sa rozmerovo mal zmestiť na jediný článok prsta. Jediný vojak by teda mohol mať desiatky týchto pomocníkov pripravených okamžite podľa vôle operátora zasiahnuť. Samozrejme sa uvažuje hlavne o rýchlom, bezpečnom a nenápadnom prieskume nebezpečných oblastí, no ambície sú omnoho vyššie. Ovažuje sa o osadení týchto robotov výbušninami či omračujúcimi látkami, ktoré by zneškodnili nepriateľa či podozrivé osoby. Kvôli energetickej náročnosti bude samozrejme dosah týchto zariadení obmedzený, preto sa už dnes špekuluje o mmožnosti ich dopravy do širšieho okolia cieľovej oblasti “väčším“ bezpilotným lietadlom.

Kým sa ale podobné stroje vyskytnú na bojisku bude treba vyriešiť množstvo problémov – aerodynamika, pohon, navigácia, komunikácia, senzorové vybavenie... Každopádne prvý a často najväčší problém sa vyriešiť podarilo – financovanie by malo byť zabezpečené na niekoľko ďalších rokov. Od projektu MAST nemožno očakávať zázraky, no rozhodne má potenciál zásadne ovplyvniť dianie na bojisku. Treba spomenúť aj náročnú obranu proti bezpilotným strojom o veľkosti muchy. Aj keby ich nepriateľ spozoroval, len ťažko nájde proti takejto zákernej zbrane lepšiu zbraň než mucholapku...

Referenie

Autor: Tomáš Beňuš | Článok vložený: 12.10.2014