Pandarra

Pandarra
Testovanie hmly Pandarra (Zdroj: www.stripes.com.)

Na modernom high – tech bojisku sa pomaly vytrácajú mnohé staré osvedčené prvky výzboje a výstroje. Aspoň taký je názor väčšiny. Niekedy je ale opak pravdou. Príkladom môžu byť zadymovacie zariadenia. V minulosti neodkladná súčasť výbavy (nielen) motorizovaných a delostreleckých oddielov, akoby na dnošnom bojisku kde senzory “vidia a zachytia všetko“ akoby nemala miesto. Opak je ale pravdou. V Spojených štátoch prebieha vývoj dýmovej clony Pandarra, ktorý má dokázať opodstatnenosť zadýmovacých zariadení aj na bojisku 21. storočia. Prekvapenie môže byť pre niektorých o to väčšie, že primárne je vývoj nasmerovaný pre potreby US Navy kvôli ochrane jej plavidiel pred protilodnými strelami. Účasť na testovaní ale potvrdili aj US Army a US Air Force.

Pandarra predstavuje v podstate “uhlíkovú“ clonu. Americké námorníctvo ju už testovalo neďaleko základne Guam za použitia torpédoborcov USS Mustin, USS Wayne E. Mayer a podporného plavidla USS Frank Cable. Špeciálne zadýmovacie generátory v ľubovoľnom smere generujú clonu s obsahom uhlíkových vlákien, ktorá je údajne schopná pohlcovať a rozptylovať radarové lúče, čím ruší navádzanie riadených striel.

Spokojnosť vyjadril aj americký veliteľ 7. flotily admirál Robert L. Thomas Jr. „Pandarra Fog je príkladom integrovaného technického a taktického vývoja tak, aby flotila zvládla elektromagnetické vojnové manévre a zaistila prístup spoločným silám.“ Samozrejme Padarra bude len jedným z mnohých prvkov viacvrstvovej protiraketovej obrany, ktorá bráni americké námorné zväzy. Pochvalne sa vyjadril aj veecký poradca 7. flotily Antonio Siordia: „To nie je len dym alebo dipólové odrážače, je to high – tech krycí prostriedok, ktorý môže byť účinný proti raketový navádzacím prostriedkom.“

Referenie

Autor: Tomáš Beňuš | Článok vložený: 23.10.2014