Gél na detekciu výbušnín

Gél na detekciu výbušnín
Schéma detekčného mikročipu (Zdroj: darmadninoviny.cz.)

Stále platí, že pre vyhľadávanie výbušnín len ťažko nájsť vhodnejší prostriedok, ako je psí čuch. Avšak vedci z kalifornskej univerzity v Santa Barbare pracujú na špeciálnom kremíkovom čipe s rozmermi len pár centimetrov štvorcových, ktorý má dominanciu najlepšieho priateľa človeka zlomiť.

Aj keď je psí čuch mimoriadne spoľahlivý, aj pes môže byť unavený, rozptýlený, alebo proste nemať svoj deň. Navyše vyžaduje náročný výcvik a dlhodobú opateru. Naproti tomu gélové detektory by nevyžadovali ani žiaden náročný výcvik z pohľadu obsluhy.

Samotný gél pracuje veľmi podobne ako (nielen) psí čuch. Častice z ovzdušia sa v géli zachytia, laserový lúč ich zanalyzuje a podľa spektrálnej stopy sa určí, aké látky sú v ovzduší prítomné. Práca o tomto objave bola publikovaná v časopise Analytical Chemistry a bola potvrdená účinnosť pri detekcii látky 2,4-dinitrotoluén, z ktorej sa vyrába TNT. Analyzér bol údajne rozoznať túto látku v koncentrácii 1 ppb, teda jedna častica medzi miliardou iných.

Samozrejme využitie takéhoto analyzátora ďaleko presahuje detekciu výbušnín. Plánuje sa s využitím v medicíne, potravinárstve, či pri problematike drog.

Referenie

Autor: Tomáš Beňuš | Článok vložený: 20.02.2015