Munícia APAM

APAM
Schéma munície APAM (Zdroj: www.supervideo.com.)

S novým tisícročím prišli ozbrojené koflikty, ktoré sa diametrálne líšili od tých, na ktoré sa armády dlhé desaťročia pripravovali. Tank ako základ mohutných mechanizovaných formácií sa zdal byť obsolentný na mestskom bojisku s neviditeľným nepriateľom. Napriek tomu sa vďaka mnohým úpravám, najmä v zmysle ochrany, podarilo spraviť z tanku v meste efektívny zbraňový nástroj. Napriek zlepšenej ochrane a vhodnej taktike bolo potrebné vyriešiť ešte jeden problém – vhodnú muníciu.

Bohaté skúsenosti má v tejto oblasti Izrael, ktorý síce spočiatku musel vybudovať silnú konvenčnú armádu schopnú odraziť mnohonásobnú silu arabských nepriateľov, no postupom času sa ako najväčšie bezpečnostné riziko ukázali byť militanti skrytí v husto obývaných oblastiach. Aby tanky ostali plnohodnotnými bojovými prostriedkami rozbehla izraelská zbrojovka IMI (Israel Military Industries) vývoj nového typu munície neskôr označeného ako APAM (Anti-Personel Anti-Material, slov. Protipechotná/protimateriálová). Klasická tanková munícia totiž bola len veľmi ťažko “primeraným spôsobom“ schopná likvidovať obsluhy protitankových zbraní či malé skupiny nepriateľských bojovníkov.

APAM
Schéma munície APAM (Zdroj: www.militaryphotos.net.)

Riešením sa stal kontajnerová strela so šiestimi kusmi submunície. Prvým produktom s takouto konštrukciou sa stala strela Rakefet kalibru 105 mm určená primárne pre tanky Merkava 1 a 2 a modernizované M60 Magach. Submunícia má valcovitý tvar a vo vhodnej výške nad cieľom dôjde k uvoľneniu malej trhaviny umiestnenej v jej prednej časti na základe impulzu z hlavového časového zapalovača. Celá strela je schopná tak pokryť v otvorenom teréne plochu o rozlohe 20x50 metrov, pričom vďaka schopnosti črepín preraziť cca 10 mm hrubý pancier sú vhodné aj na ničenie niektorých slabšie pancierovaných vozidiel. Výrobca udáva, že zbraň je vhodná aj proti nízko letiacim pomalým vzdušným cieľom. Okrem ničenia plošných cieľov je munícia vhodná aj na ničenie budov, či vytváranie prielezov v stenách. Umožňuje to dnový zapalovač u ktorého je možné nastaviť mierne oneskorenú reakciu, vďaka čomu pri dopade pôsobí strela pri dopade na cieľ ako jeden kus a všetky kusy submunície vybuchnú naraz. Takto je údajne strela schopná prekonať pol metra hrubý železobetón.

Vďaka povzbudivým výsledkom firma IMI pokračovala vo vývoji vylepšenej verzie kalibru 120 mm pomenovanej Kalanit, pričom už v roku 2009 boli dokončené vojskové skúšky. Okrem väčšieho kalibru prešla munícia aj ďalšími úpravami. Zapalovač totiž je schopný komunikovať zo systémom riadenia paľby tanku, ktorý poskytne strele potrebné informácie o cieli. Pri strele Rakefet bolo nutné tento proces vykonať ručne (neskôr ale bola predstavená modernizovaná poloautomatická verzia).

V roku 2012 bola navyše predstavená munícia kategórie APAM aj vo “východnom“ kalibri 125 mm, čo svedčí o exportných ambíciách izraelskej zbrojovky, keďže zbrane s týmto kalibrom nepatria k štandardnej výbave izraelskej armády. Aj keď APAM, tak ako každá kontajnerová strela, nesie zo sebou aj isté nevýhody, jednoznačne prospieva k vyššej bojovej hodnote tankov na modernom bojisku.

Rakefet
Kaliber: 105 mm
Dĺžka náboja: 998 mm
hmotnosť náboja: 24,7 kg
dĺžka strely: 573 mm
hmotnosť strely: 14,4 kg
úsťová rýchlosť: 800 m/s
submunícia: 6 ks
Kalanit
Kaliber: 120 mm
Dĺžka náboja: 984 mm
hmotnosť náboja: 27 kg
hmotnosť strely: 17 kg
úsťová rýchlosť: 900 m/s
submunícia: 6 ks

Referenie

Autor: Tomáš Beňuš | Článok vložený: 30.04.2014